Excelde pi sayısı nasıl yazılır?

Formül kullanacağınız zaman excelde pi sayısı yazmak ve formül içerisinde kullanmak için videomuzu izleyebilirsiniz ancak öncesinde bir kaç ek bilgi vermek isterim. Pi sayısının değeri 3.1415 diye başlayıp sonsuza kadar belirsiz bir düzende giden bir sayıdır. Genelde üniversite seviyesine kadar 3 olarak kullanılır ve üniversite seviyesinde de 3.14 olarak kullanılır. Hesap makineleri ise işlem kapasitesine göre virgülden sonra 15 hanesine kadar kullanmaktadırlar. Excelde pi sayısı virgülden sonra 15 haneye kadar kullanmakta ve hesap sonuçlarını buna göre vermektedir. Lafı uzatmadan videomuzu verelim ve sonrasında açıklamalara devam edelim.

Pi sayısının net bir değeri yoktur. Excelde pi sayısı virgülden sonra 15. hanesinden sonra basamaklara sıfır olarak devam eder. Pi sayısının virgülden sonraki hanelerinin hesaplanması konusunda rekor denemeleri bile yapılmış ve günler süren bilgisayar programlarının çalıştırılmasıyla milyonlara varan haneler hesaplanmıştır. Dolayısıyla pi sayısının virgülden sonraki son hanesi bulunamaz. Bulduğunu söyleyenler yalan söylüyordur. Hatta pi sayısının yanlış olduğunu iddia eden ve sayfalarca kağıtta yaptığı hesapları gösteren bir matematik hocası vardı. Haberlere bile çıkan bu hocamızın yaptığı işlemler incelendiğinde işlem hatası yaptığı görülmüştü. Gel gör ki binlerce GHz’lik bilgisayarlar varken elle hesap yapmak da oldukça mantıksızdı. Konumuz hazır dağılmışken toparlayalım.

excelde pi sayısı nasıl yazılır

Excelde pi sayısı nasıl yazılır? Excelde pi sayısı formül içerisinde nasıl kullanılır?

Sorularının cevaplarını sizler için hazırladığımız excelde pi sayısı nasıl yazılır adlı videomuzda bulabilirsiniz. Ayrıca Excel kullanımınızı geliştirmek açısından Excel üst simge, alt simge, dikey yazı yazımı başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.