SAP2000 select (seçme) komutu fonksiyonları

SAP2000’de bir proje hazırlarken özellikle büyük projelerde düğüm noktası veya çubuk seçme işlemleri zorlaşmaktadır. Yaptığınız hatalı seçimler ise analiz açısından bir çok sıkıntı oluşturabilir. SAP2000 select komutu burada yardımınıza yetişiyor.

SAP2000 select komutu ile hızlı, pratik ve hatasız eleman ve nokta seçimleri yapma.

Select komutu ile çok daha pratik ve hatasız seçimler yapabilirsiniz. Bu menü sekmesi sizlere çoğu çizim programında olmayan dört köşe harici alan belirleme, çerçeve veya malzeme özelliklerine göre seçim yapma, belli koordinatlar üzerinde seçim yapma, belli bir düzlemde veya hacimde seçim yapma gibi birçok seçenek sunmaktadır.

İngilizce olarak yayınlanmış olan bu videoda aslında ingilizce bilmenize neredeyse hiç gerek yok. Sesini kısıp izleseniz bile bir çok özelliği öğrenebilirsiniz. İngilizce bilenler için de bonus olarak nitelendirebiliriz.

sap2000 select komutu

SAP2000 select komutu 3 boyutlu model üzerinden de hızlı çalışmalar yapmanıza olanak sağlayacaktır. Koordinatları arası çubuk eleman seçimi veya düğüm noktası seçimlerini de ayrı ayrı yapabilirsiniz. Örnek olarak elinizde silindirik bir su tankı modeli varsa ve belli bir kota kadar olan area (alan) elemanları seçmek istiyorsanız select komutunun fonksiyonları sayesinde bunu kolayca yapabilirsiniz çünkü dairesel bir kesitte xz, yz gibi kesitler görünüşleri size fayda sağlamayacaktır.

SAP2000 komutları ile ilgili sık sık bilgi paylaşımında bulunucaz ancak illa ki diyorsanız arkadaş ben bu konu hakkında bir şeyler sormak istiyorum. Bana bu konuyu açıklayıcı bir video eğitim lazım diyorsanız aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Biz de en kısa zamanda sizi bilgilendirelim. Hepimiz SAP2000 öğrenelim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Ahmet Şen dedi ki:

    Muhteşem bir site oluşturmuşsun. Statikerlikte yeni hevesli biri olarak açıklayıcı SAP2000 video eğitimi hazırlarsan gerçekten çok süper olur. İyi günler.

    • admin dedi ki:

      Teşekkür ederim. Öncelikli planlarım arasında SAP2000 ve Tekla Structures eğitim videoları hazırlamak var. Uygun vakit buldukça hem etrafta bulduğum yararlı videoları hem de kendi hazırladığım videoları paylaşmayı düşünüyorum. Takipte kalın. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.