Kurtağzı Nedir, Kurt Ağzı Nasıl Açılır?

Farklı sektörlerde de kullanılmasının yanında inşaat sektöründe kurtağzı nedir, kurt ağzı nasıl açılır sorularına yanıt arayacağız. Daha önce manyetik maktap ile delik açma işleminden de bahsetmiştik.

kurtağzı nedir boru profil kurt ağzı

İlk olarak kurtağzı nedir sorusunu cevaplayalım. Çelik yapılarda veya çelik profillerin kullanıldığı çeşitli işlemlerde boru ile borunun birleşimi ya da kutu ile borunun birleşimi yapılması gerekebilir. Bu tarz bağlantılarda boru profile veya kutu profilin ağızlarına diğer profilin formunda kesim yapılması gerekebilir. Yapılan bu kesimlere kurt ağzı kesimi denir.

Kurtağzı işlemi İngilizce olarak Notch kelimesi ile tanımlanmaktadır. Aslında İngilizce karşılığı olan Notch kelimesi çelik profillerde sadece kutu veya boru profillerde değil, diğer profillerin de ağızlarında açılan yarıklara da verilen addır. Bir de dovetail kelimesi vardır ancak bu daha çok ahşap malzemeler için kullanılır.

Kurtağzı açma makinesi nasıl çalışır, kurt ağzı nasıl açılır?

Yukarıdaki kısa videoda bir çeşit zımpara yöntemi ile açılan kurtağzı yöntemini görüyorsunuz. İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz. Kurt ağzı açma işleminin tek yöntemi bu değildir. Çeşitli yöntemlerle yine bu işlem yapılabilir.

Bunlardan bir kaçı şu şekildedir;

İlk yöntem tabii ki ustalarımızın alıştırma yöntemidir. Bu yöntemde ustamız bağlantı yapılacak olan profillere gerek göz kararı gerek profil üzerine çizip oksijen ile kesim yapmasıdır.

İkinci yöntem olarak kurtağzı kesimi yapılacak profilin açılımına ait çizim 1:1 oranda kağıda çıkartılır. Daha sonra bu kağıt kesim hattına göre kesilir ve profilin etrafına sarılır. Sonrasında kesim hattı boyunca önce profil işaretlenir. Son olarak ise eğer mümkünse testere yardımıyla, ya da oksijen ile kesimi yapılır.

kurt ağzı açma işlemi birleşim örnekleri

Üçüncü yöntem olarak ise tek bir yöntemden ziyade makineler yardımıyla yapılan kesimleri verebiliriz. Bunlar yukarıdaki kısa videoda olduğu gibi olabilir veya çeşitli özel testereler olabilir.

Kurt ağzı açma makinası kullanımları ve fiyatları yanı sıra kurt ağzı nasıl bağlanır sorusu da akla gelebilir. Çelik yapılarda bir profile kurt ağzı açılıyorsa çok yüksek ihtimalle orada kaynaklı birleşim kullanılmaktadır. Çünkü bu işlemi yapmanın asıl amacı 2 veya daha fazla profili birbirine kaynaklayabilmektir.

Sizlerin de kurtağzı işlemi ile ilgili tecrübeleriniz varsa aşağıdaki yorum yazma kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Tekla’dan birebir ölçekte kağıda çıktı alarak pratik kurtağzı açma yöntemi

Yukarıdaki videoda XSteel’de boru profil kurtağzı şablonu nasıl çıkartılır izleyebilirsiniz. Böylece kolaylıkla demir boruya nasıl kurtağzı açılır görebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. Mehmet Ali Demir dedi ki:

  borunun çapını bul çıkan rakamı dörde böl ve borunun ucuna işaretle sonra boru düz bir zeminde yatık vaziyette dört işaretten birini borunun yarı çapı ile aynı konumda sabitle diğer ucunada paralel gelecek şekilde işaretle sonra boruyu dik konuma getir ve bir şablona etrafını çizerek daire şeklinde şablon oluştur daireyide dörde böl diğer çtaki paralel gelen işaretini şablondaki işarete getir ve şablondaki diğer işaretlerinde karşılık gelen yerini boruya çiz ve enson olarak iki borunun arasındaki işaretleri karşılıklı olarak çiz sonra kurt ağzını bağlayacağın boruya göre derinliğini ayarlayacağın şekilde borunun etrafına çiz ve en son kurt ağzının şekline karşılık gelen çizgileri şerit metreyi ters çevirip kurt ağzı şeklini çiz keserken birleşim yerlerini gelince oval kes ve en son sivri olan uçları içerden damaklı kısmını flex ile taşla

 2. Murat Baki dedi ki:

  150 lik boruyu 200 saplarken nasil yapiliyor

  • Mehmet Ali Demir dedi ki:

   murat kardeş dn 15o borunun dıştan dışa çapını dörde böl yani dörte birini boruya parelel gelecek şekilde dört eşit parçaya işaretle ve bir yarı çapından diğer yarıçapına kadar olan kısmını argon teliyle tutup yukardan aşağı bakan ters hilal şeklinde argon telinin ortası borunun bitim noktası ve yarçapın ortasına gelecek şekilde çiz diğer yarı çapınada aynı işlemi yap şimdi esas son çizime gelelim dn 200 borunun orta merkezine paralel bir çizgi çiz ve dn 150nin bu çizgide metre ile ikiye böl kalemle borun uç kısmına toplamı 15 cm olacak şekilde işaraetle ve borunun uç kısmından bu çizgileri terazini koy borunun dışından içine doğru metre ile ölç çıkan ölçüyü dn 150 borunun 2 yarı çapın arasındaki çizgiden metreyi tut tabi tuttuğun yer işaretlenmiş dörtte bir uzunluğun başlangıç noktası olsun borunun ucuna doğru ve bunuda işaretle ve iki yarı çapın arasını yukarı doğru bakan hilal şeklinde çiz diğer tarafada aynı işlem tamam iki çiziminde çizgilerin çakıştığı yeri kurt ağzı formunda kes

 3. admin dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.