Plakadan köşebent bükümü ve yöntemi

Plakadan köşebent bükümü çelik yapılarda standart olarak üretilen köşebent yani başka bir deyişle L profillerin bulunamaması durumunda veya köşebent üzerinde çok fazla işçilik gerektirdiği durumlarda gerçekleştirilir.

Bu durumlara örnek olarak; bir kenarı 140mm, diğer kenarı 120mm olan ve et kalınlığı 8mm olan köşebent veya üzerinde 4 tane civata deliği bulunan köşebent gibi. Bunların adedi arttıkça işçiliği de artar. Üzerinde delik olan ve bağlantı amaçlı kullanılan kısa köşebentler 100 adet, 200 adet gibi sayılara ulaştığında en az iki tane işçinin günlerce bu plakalar üzerinde uğraşmasını gerektirir. Burada köşebentlerin uygun et kalınlığında plazma ile plakalar halinde kesilip büküme gönderilmesi büyük kolaylık sağlar. Ancak elinizde büküm yapacak olan ilgili hafif çelik makinesi de bulunmalıdır.

plakadan köşebent büküm L profil

Şekilde de görülebildiği gibi köşebentlerin iki kolu vardır. Bu kollar her zaman eşit olmayabilir. Standart ve sıkça kullanılan köşebentler L100*10, L90*9, L80*8 gibi adlandırılır ve bunlar eşit kollu köşebentlerdir. Bu profillerin isimleri eşit kollu korniyerler olarak da kullanılabilir. Farklı kol uzunluklarına sahip köşebentler ise farklı kollu korniyerler olarak adlandırılabilir veya farklı kollu köşebentler de diyebiliriz. Uygulamada köşebent terimi hem L profil teriminden, hem de korniyer teriminden daha fazla kullanılmaktadır.

Plakadan köşebent büktürebilmek için istediğimiz özellikteki köşebentin kol uzunlukları toplamından iki defa et kalınlığı uzunluğunu çıkartmamız gerekmektedir. Çünkü plaka büküldüğünde et kalınlığı kadar iki kola mesafe kazandırır.

Örnek olarak L100*10 eşit kollu köşebenti sacdan bükmek istersek eğer 10mm kalınlıktaki sac uzunluğunu büküm yönünde 180mm seçmeliyiz. 10mm et kalınlığı büküm sonrası her iki doğrultuda olacağından büküm sonrası köşebent kollarının toplam uzunluğu L100*10 profildeki gibi 200mm olacaktır. Plakanın diğer doğrultudaki uzunluğu ise projenizin ihtiyacına göre değişken olabilir.

Plakadan köşebent bükümü sırasında küçük ölçüde bir kesit alanı kaybı söz konusu olacaktır.

Plakadan köşebent bükümü sırasında aynı kol uzunluklarına ve et kalınlığına sahip standart bir köşebente göre kesit alanı kaybı yaşanır çünkü bükülen plakanın köşe kısmı içe doğru bir eğim gösterir. Standart profilin aksine resimde de görüldüğü gibi köşe kısmı düzdür, hatta köşenin iç kısmında da oval bir kısım ile kesit alanı bir nebze daha arttırılmıştır. Dolayısıyla statik hesaplarınızı yaparken köşebentlerinizi standart mı yoksa plakadan köşebent bükümü mü olarak kullanacağınızı öngörüp ona göre hesap yapmanızı öneririz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. erol dedi ki:

    Çelik profillerde uygulanan soğuk şekil verme yöntemlerine güzel bir örnek olmuş. Video için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.