Ara sahanlıklı çelik merdiven detayı ve modeli

Çelik yapılarda ara sahanlıklı merdivenler ara kat veya asma kat olması durumunda betonarme merdiven kullanılamayacağı için çelik merdiven tercih edilir.

Yukarıdaki videoda Tekla Structures programı üzerinde makrolar yardımı ile ara sahanlıklı bir çelik merdiven nasıl modellenir göstermeye çalıştık. XSteel programını kullanıyorsanız eğer sizlere çok büyük faydası olacaktır. Kullanmıyorsanız da mantığını anlamanız açısından işinize yarayabilir.

Ara sahanlıklı çelik merdivenlerin uygulama ve modelleme detayları

Bazı betonarme yapıların yangın merdivenleri de çelik merdiven olarak tasarlanabilir. Çelik yangına karşı dayanıksız ve yüksek ısıya maruz kaldığında büyük mukavemet düşüşü görüldüğü için çelik malzemenin yangın izolasyonu iyi yapılmalıdır ve bu konuya dikkat edilmelidir. Çelik merdivenlerin ara sahanlıklı bir örneği model resimleri, çizim örnekleri ve gerçek imalat uygulaması ile aşağıdaki gibidir.ara sahanlıklı çelik merdiven detayı

Çelik merdivenin üç boyutlu modelleme aşamasında ilk ara sahanlık kısmına kadar olan görüntüsü. ara sahanlıklı celik merdiven model

Merdiven modelinin birebir uygulanmış hali ve korkuluk uygulaması. ara sahanlıklı celik merdiven uygulama

Merdivenin ara kat ile birleşim bölgesi ve mesnetlenmesi. celik merdiven imalat

Basamakların mesmetlenmesi.

celik merdiven basamak detayi

Merdiven kesitleri olarak UPN200, 4mm basamak plakaları, L50x5 basamak mesnet köşebentleri ve HEA180 koloncuklar kullanılmıştır.

Merdiven modellemesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi başlangıç ve bitiş kotlarının iyi teşkil edilmesidir. Her katın bitmiş kotlarına muhakkak ihtiyaç vardır ve merdiven basamak adedi ile yüksekliği bu kotlar arasında belirlenmelidir.

Çelik merdiven tasarımı ile alakalı aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum yazma kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. masal dedi ki:

    Örneklendirmeler çok güzel. Bu şekilde bir merdivenin teklada modellemesine ait eğitim veriyor musunuz? Sahanlıklı ve korkuluklu olacak şekilde olursa çok daha iyi olur hatta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.