İnşaat demiri ağırlıkları (Donatı hesabı ve Metraj)

Yapılarınızın hak ediş ve metrajlarını çıkarmanıza yardımcı olmak için inşaat demiri ağırlıkları ile ilgili çeşitli yazılarımız bulunmaktadır. Bu yazılarımızda inşaat demiri ağırlıkları metrajı nasıl çıkartılır ve inşaat demiri birim ağırlıkları nelerdir görebilirsiniz. Yazılarımıza ait bağlantıları bu yazının sonunda bulabilirsiniz.

İnşaat Demiri Ağırlıkları ve Donatı Metrajı Tonajı Nasıl Yapılır Video Anlatımı

İnşaat mühendisliğinde ve herhangi bir inşaat uygulamasında eğer yapınız betonarme ise kullanılması kaçınılmaz olan yapı malzemesi inşaat demiridir. İnşaat demiri aynı zamanda donatı, betonarme donatısı, beton donatısı, beton demiri gibi isimlerde de kullanılabilir.

İnşaat demiri ağırlıkları nelerdir? Hangi demir hangi birim ağırlığa sahiptir?

İnşaat demiri ağırlıkları

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi inşaat demiri farklı donatı çaplarında ve genellikle standart 12 metre boyunda üretilerek sevkiyatı yapılır.

İnşaat demiri ağırlıkları hesabını yaparak metraj çıkarabilceğiniz İnşaat demiri birim ağırlıkları, demir donatı hesabı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnşaat demiri birim ağırlıkları listesini ise Betonarme demiri (donatısı) birim metre ağırlıkları başlıklı yazımızdan inceleyebilir ve istediğiniz biçimde betonarme yapıların donatı metrajını çıkartabilirsiniz.

Eğer donatı uzunluklarını AutoCAD üzerinden uzunluk hesaplayarak çıkaracaksanız çizim üzerindeki uzunlukları otomatik olarak tek seferde toplamanızı sağlayacak olan topla lisbini kullanmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Topla.lisb dosyasını AutoCAD programına nasıl tanıtacağanızı anlatan AutoCAD seçili çizgiler toplam uzunluk otomatik toplama başlıklı yazımızı okuyarak ve gerekli dökümanları kullanarak rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. İlave bir program kurmanızı gerektirmez.

Siz betonarme yapılarda donatı metrajı yaparken hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Sadece STA4CAD tasarım programından aldığınız verileri mi kullanıyorsunuz, yoksa AutoCAD çizimleri üzerinden ölçü alarak mı hesap yapıyorsunuz? Eğer donatı uzunluklarını hesaplayarak metraj çıkarmak istiyorsanız birim ağırlıklarını mutlaka doğru bir biçimde kullanmanız gerekecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Teşekkürler paylaşımınız için.

  1. 03 Eylül 2019

    […] çıkmasının ana sebebi betonun çekme gerilmelerine karşı zayıflığıdır. Bu zayıflık demir donatı ile dengelenir. Demirin de belli bir çekme gerilmesine ulaşmasıyla akma oluşur. Akma ise […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.