Çelik Yapı Kreyn Gusesi Birleşim Detayı

Çelik yapılarda genellikle sanayi tiplerinde görebileceğiniz çelik yapı kreyn vinçlerini taşıma görevi gören kreyn guseleri ve kreyn kirişlerine ait detaylandırmalar çelik modelleme ve yerin uygulama şeklinde 2 görsel olarak sunulmuştur.

çelik yapı kreyn gusesi xsteel modeli

Şekil – 1 : Çelik yapılarda kreyn gusesi model detayı

Uygulamada ve modellemede çelik yapı kreyn gusesi detaylarını xsteel ve gerçek uygulama olarak inceleyin.

Endüstriyel yapılarda çeli yapı kreyn vinçleri 5t, 10t, 20t ve bunlar gibi türleri bulunmaktadır ve bu vinçler taşıdıkları yüklerden dolayı çelik yapıya dinamik ve statik bazı etkilerde bulunur. Bu etkiler de göz önünde bulundurularak çelik yapı tasarlanır. Yukarıda gördüğünüz tasarım modellemesine uyulmuş bir fabrika projesidir.

çelik yapı kreyn gusesi ve kirisi uygulama gorunusu

 Şekil 2 : Çelik yapılarda kreyn uygulama detayı

Kren gusesi ve kren yolu kirişi tasarımında özellikle vincin hareketli yüklerini dikkate almak gerekiyor. Vinçler kullanım süreleri içerisinde sürekli olarak hareket etmekte ve çoğunlukla yük taşımaktadırlar. Bazen bilinçsiz vinç operatörleri, ya da vinç operatörü olmadan kullanan çalışanlar aşırı yükleme yapıp yapıda ciddi deformasyonlar oluşmasına sebep olabilir.

Dolayısıyla guse ve taşıyıcı kiriş tasarım yüklerinin hesaplanmasında bu gibi durumlar mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bir başka detay olan Ara Sahanlıklı Çelik Merdiven Detayı ve Modeli başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

6 Cevaplar

 1. yusuf dedi ki:

  Çelik yapıların betonarme olanlara oranla daha sağlam olduğunu düşünüyorum tabi bu benim düşüncem diğerleri ne der bilemem.

 2. İbrahim dedi ki:

  Tasarım yüklerini kesinlikle orantılı bir şekilde hesaplatmak lazım. Vinç ve kreyn farklarını da çok detaylı bilmiyorum, yüzeysel bir bilgim var.

 3. şükrü dedi ki:

  Çelik Yapı Kreyn Gusesi Birleşim Detayı sayesinde bugün yeni birşey öğrendim çok teşşekür ederim

 4. Ahmet dedi ki:

  Bunca agirligi bu sekilde ancak bir celik tasiyabilir. Ancak tasqrlarken acilari cidden dogru hesaplamali sonu husranla sonuclanmamali

 5. enes kamis dedi ki:

  bu detayları gerçekten gördüğümde şaşırdım hiç dikkat etmemiştim. Tasarlarken ince detaylar çok sorun çıakrtıyor.

 6. neşe dedi ki:

  Artık tamamen bizlerde çelik yapılara geçsek güzel olur sanırım. Ama uzun zaman alır herhalde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.