Bahçe Dekorasyonu ve Müstakil Ev Bahçe Tasarımı Önerileri

Bahçelerimiz nasıl anlarımıza tanık olurlar? Yalnız kalmayı tercih ettiğimiz, uzanıp bir kitap okuduğumuz, gökyüzünü izlediğimiz; ailemiz ya da arkadaşlarımızla yemek yiyip güzel zamanlar geçirdiğimiz; evcil hayvanlarımızla, çocuklarımızla oynadığımız zamanlara tanık olurlar. Bahçe dekorasyonu konusu da bu noktada devreye girer.

İşte bu ve benzeri amaçlarla kullandığınız güzel bahçenizi düzenlemeye hazırsanız, “Nereden başlamalıyım?” sorusunun cevabını verelim. İlk olarak bahçenizde sizi ne gibi şeylerin mutlu edebileceğini düşünüp karar verin. Sizi mutlu edecek şey bitkilerin büyüleyiciliğine kapılmak mı? Su seslerinin verdiği huzur eşliğinde çayınızı yudumlamak mı? İşte buna karar verdikten sonra iyi bir planlama eşliğinde düşündüğünüzden fazlasını elde edebilirsiniz.

Doğa İle Baş Başa

Bahçenizde kendinizi doğa ile iç içe hissetmenizi sağlayabilecek, stresten arındıracak ilk öneri yapay şelale ve süs havuzları. Küçük ya da büyük fark etmeksizin neredeyse her ev bahçesinde süs havuzu, yapay şelale kullanılabilmektedir. Görünümlerinin bir ekstrası olarak, su sesinin verdiği rahatlama ve huzur da içinize işliyor. Bahçeniz küçük bile olsa bu seçeneği hemen elemeyin derim. Minyatür şelaleler ve süs havuzları da hazır olarak satılan veya eski saksılarınızla kendi düzeneğinizi kurup yapabileceğiniz hoş seçeneklerden biri.

bahçe dekorasyonu önerileri

İkinci öneri saksıların çok yönlü kullanımıyla hoş görüntüler elde edin. İsterseniz içlerini bitkilerle doldurup bahçenizin dört bir yanına serpiştirin, isterseniz saksılarını sularla doldurup küçük şelale düzenekleri hazırlayın. Kısacası saksı diyip geçmeyin, lazım olur.

Üçüncü önerimiz bahçenizde kullandığınız bitki tercihi ve bahçe içinde yerleşimlerine önem vermeniz. Belki de bahçe dekorunda en önemli unsurlardan biri budur. Doğru bitki seçimi ve kendi zevkleriniz doğrultusunda ilerlerken dikkat etmeniz gerekenler yaşadığınız yerin iklimi, bitkilerin güneşlenme durumu, bitkilerin bahçedeki kullanım amacıdır. Tabii buna ek olarak kış bahçesi ve saksı bitkileriyle seçenekler daha da artmaktadır.

Dördüncü önerimiz bahçenizde hayvan türlerine de yer ayırmanız olacaktır. Eğer bir süs havuzu planladıysanız, bu havuzda yüzen balıklar veya su kaplumbağaları görmek, köpeğiniz için bir kulübe eklemek hem siz hem çocuklarınız için hoş fikirlerden biri olacaktır.

Beşinci önerimiz bahçenizin kış aylarında ile güzel gözükmesini sağlayacak olan kış bahçesi. Bahçeniz genişse bir bölümünü kış bahçesi yapmak, dışarda hava buz gibi olsa da bahçenizdeki bitkilerin arasında çayınızı/kahvenizi yudumlamak için harika bir ayrıcalık olacaktır.

Modern ve Rahat Bir Görünüm İçin Bahçe Dekorasyonu

Yeterli büyüklükteki bahçenize bir kamelya ekleme fikri de yaz aylarında güneşten korunmak için güzel bir fikir olacaktır. Bahçenize ekleyeceğiniz kamelyayı satın alabileceğiniz gibi özel olarak da yaptırabilirsiniz elbette. Bu kamelya sayesinde güneşten korunurken rahatça yemek yemenin keyfin sürebilmeniz de mümkün. Kamelyanıza çeşitli bitkiler, örneğin sarmaşık gül eklemeniz de size çok hoş bir görüntü sunacak.

Müstail ev için bahçe dekorasyonu ve bitki yetiştirme.

Bir diğer bahçe dekoru önerisi de eski eşyaları değerlendirmek olacaktır. Gaz lambaları, çaydanlıklar, kot pantolonlar, ayakkabılar ve daha birçok eski eşyanız çiçeklerinize ev sahipliği yaparak bahçenize çok hoş ve farklı bir görünüm sağlayabilir. Hem yeni dekor ürünü, hem geri dönüşüm!

Bahçenizde duvar varsa duvarlarınızı canlandıracak minik hamleler yapma fikri kulağınıza hoş gelebilir. Duvarlarınızı canlı renklere farklı şekillerde boyamak, saksı de eski eşyalarla donatmak güzel bir görünüm için oldukça etkili bir hamle olacaktır. Balık ağı fikrini de söylememiş olmayayım.

Bahçe dekorasyonu için son ve belki de en önemli öneriye geldik. Doğru ışıklandırma. Havanın kararması bahçe keyfinize son verebilir mi? Vermemeli. Geceleri eşinizle, arkadaşınızla baş başa hoş sohbet edebileceğiniz, kahvelerinizi yudumlayabileceğiniz hoş bir ortam oluşturabilirsiniz. Işıklandırma için led lambalar, güneş enerjisiyle şarj olan bahçe aydınlatmaları gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Eğer fırsatınız ve yeterli alanınız varsa bahçenizde yenilenebilir enerji kaynaklarını da kullanmayı ihmal etmeyin. Bahçenizdeki bitkileri sulamakta kullanabileceğiniz yağmur suyu toplama sistemleri ve güneş enerjisi sistemleri iyi bir seçenek olabilir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi akıllı binalar ve sürdürülebilir enerji başlıklı yazımızdan da edinebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.