Tekla IPE Profil Aşık Tutucu Bağlantısı Yapımı (XSteel Makro)

Çelik yapılarda özellikle endüstriyel yapı inşa ediyorsanız çatı aşıklarını sık sık çizmeniz gerekmiştir. UPN profillerin aşık tutucu bağlantısı yani çatı aşıkları ile çatı kirişleri olan bağlantısı köşebentler ya da düz plakalar ile yapılabilmektedir. IPE profillerde profilin formundan dolayı düz plakalar ya da köşebentler kullanılamıyor. Kullanılabilmesi için profil başlığından kesim yapmak gerekiyor. Tekla IPE Profil için aşık tutucu bağlantısı yapımını anlatıyoruz.

Tekla IPE Profil Aşık Tutucu Bükümlü Plaka ile Bağlantısının Makro Kullanarak Yapımı

Aşık tutucu bağlantıları UNP, UPN ve C profillerde tek bir L köşebent ya da plakalar yardımı ile kolaylıkla yapılabilirken I profillerde bu durum biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

I, INP, IPE yada HEA, HEB gibi profillere bu tarz aşık tutucu bağlantısı yapılması gerektiğinde başlıklarını kesmemek için bükümlü plaka kullanmak gerekiyor.

Tekla IPE Profil Aşık Tutucu Bağlantısı Yapımı (XSteel Makro)

Bükümlü plakaları Tekla Structures‘da el ile girmek de mümkün ancak biz makrolardan faydalanmayı tercih ediyoruz. Purlin Connections (11) makrosunu kullanarak kolaylıkla XSteel’de aşık tutucu ve çatı kirişi bağlantısını yapabiliyoruz.

Tabii ki bu bağlantı türünü yapmak için makro kullanmak zorunda değiliz. Sonuçta makroların hepsi manüel olarak plaka ve cıvatalarla çizilebilen bağlantıların pratik çözümüdür. Her makro her bağlantı tipine uymayabiliyor. Bu gibi durumlarda da manüel çizim yapmak gerekebiliyor.

Sık sık Tekla IPE profil aşık tutucu bağlantısı yapımına benze şekilde makrolar hakkında daha fazla video anlatımı ve diğer anlatımları yapacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın. Aklınıza takılan konular olursa aşağıdaki yorum yazma kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.