Yenilmez Köprü (Dünyanın en sağlam köprüsü)

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da açık kalan tanker dorsesinin üst geçit köprüsüne çarpmasıyla ölümlü bir kaza meydana gelmişti. Yenilmez köprü olarak adlandırdığımız videoda göreceğiniz köprü tren yolu köprüsü olduğundan yaya geçitleri ile karşılaştırılması mantıksız gelebilir ancak en azından bu tip darbelere karşı önlemler alınması gerektiği gerçeğini göz ardı etmemek lazım.

Dünyanın belki de en sağlam köprüsü karşınızda.

Köprünün bu kadar alçak olmasının sebebi üzerinden geçen tren yolu yaklaşık 100 yıllık bir geçmişse sahip ve o zamanlarda herhangi bir gabari ölçüsü kuralı uygulanmıyordu.

yenilmez köprü tırlar ve kamyonlar ile imtihanı

Yenilmez köprü kazaları ve tır dorseleri çarpması

Peki neden bu problem çözülmüyor diye soracak olursanız eğer, Amerika’nın Durham, NC şehrinde bulunan bu köprü demir yolları tarafından kullanılmakta ve demir yolları trenlerin güzergahında güvenle ilerleyebilmesini kapsıyor. Dolayısıyla kara yolu için herhangi bir işlemde bulunmuyor. Örnek olarak bu kazalardan biri sırasında hasar gören çelik kirişi çok hızlı bir şekilde onarmışlardır. Şehir belediyesi ise demir yoluna müdahale edemiyor. Sadece uyarı levhaları ve uyarı ışıkları koymakla yetinebiliyor. Yolun yüksekliği neden düşürülmüyor sorusunda ise maliyet engeli ortaya çıkıyor. Orası Türkiye olacaktı ki 10 defa kazıp tekrardan yapmışlardı. Ülkemizin değerini bilelim. Son olarak istatiksel bilgilere dayanarak ayda ortalama 1 defa köprüde bu tip bir kaza meydana geliyor. Hemen hemen her gece uyarı levhalarını fark eden sürücüler yollarını değiştiriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. turgut dedi ki:

    köprü üstü açık kamyonlardan hoşlanıyorsa demek ki 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.