Çatı Kirişi Birleşim – Mahya Noktası Zaviye Hesabı

Çatı projelerinin uygulamasını yaparken eğer elinizde yeterli düzeyde bir proje yoksa bazı hesapları kendiniz yapmanız gerekmektedir. Çatı eğimi kaç olacak? Kaç metrede ne kadar yükselecek? Ve bir diğer önemli soru çatı kirişi birleşim ya da mahya noktası zaviye kesimi nasıl yapılacak? Şimdi bu soruların cevaplarına kısaca değinmeye çalışalım.

Zaviye nedir? İnşaat sektöründe kullandığımız haliyle zaviye; bir kirişin, kolonun ya da herhangi bir bağlantı parçasının uç noktası açılı bir şekilde farklı bir parçaya bağlanıyorsa parçanın ucundan yapılan açılı kesime denir.

Sitemizde daha önce çatı eğimi nasıl hesaplanır başlıklı bir yazı ve ayrıca bu konuyla alakalı pratik bilgiler veren bir çatı eğim hesabı videosu paylaşmıştık. Bu yazı ve videoda çatı kirişinin kesimi nasıl yapılır şeklinde birçok soru aldık ve bu vesileyle de bu yazımızı hazırlıyoruz.

Çatı kirişi birleşim ve mahya noktası zaviye hesabı

Çatı eğim hesabınızı yaptınız ya da zaten halihazırda elinizde eğim yüzdesi var olduğunu varsayalım. Burada yapmanız gereken hesap çok basittir. Çatı eğim yüzdesi ile kiriş yüksekliğini çarpmak. Bu size kesmeniz gereken zaviye mesafesini verecektir.

Çatı kirişi birleşim – mahya zaviye açısını ve mesafesini şimdi bir örnekle açıklayalım

Çatı kirişinizin profil yüksekliği 200 mm (20 cm) olsun. Çatı eğim yüzdesi de %15 olarak projede yazıyor olsun, ya da siz çatıdan aldığınız ölçülere göre bu şekilde hesapladınız diyelim. Kirişin uç noktasından kesmeniz gereken zaviye mesafesini hesaplamak için yapılması gereken işlem 200 x 0.15 = 30 mm olacaktır. Her iki kirişin de uç noktasından 3 cm kestiğiniz taktirde uygun bir mahya noktası oluşturmuş olacaksınız.

Çatı üst noktası profil kesim açısı ve mesafesi hesaplama

Bu durumda açı hesaplamak isterseniz ise elinizde bir tane fonksiyonel hesap makinesi olmasında fayda var. Çünkü yüzdelik eğim ifadesinden açıya geçiş yapabilmek için ters tanjant işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu örneğimiz için eğim açısı 8.53 derece olmaktadır. Bunu nasıl yapacağınızı da yukarıda bahsetmiş olduğumuz videoda hesap makinesi üzerinden anlattık.

Eğer elinizde proje yok ve çatının kenar ölçülerine göre hesap yapmanız gerekiyorsa da yine yukarıda bahsettiğimiz ve linkini verdiğimiz çatı eğim hesabı nasıl yapılır başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ya da sitemizde bulunan çatı eğimi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Mahya nedir? Çatılarda bulunan en üst noktaya ya da çatı kirişleriniz birleştiği noktaya mahya denir.

Kafanıza takılan soruları her zaman olduğu gibi aşağıdaki yorum yazma kısmından bizlere sorabilirisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.