Konsol kiriş moment hesabı, sehim kontrolü

Konsol kirişlere betonarme yapılarda çok limitli şartlarda izin verilirken çelik yapılarda bu limitler betonarmeye göre çok daha fazla aşılabilir. Örneğin betonarme yapılarda 2 metreyi bulan konsol kiriş çok nadir görülür ancak çelik yapılarda 5 metre, uygulamasına göre 10 metreleri bulan konsollar yapılabilir.

Konsol nedir? Konsol kiriş ne demek? Konsol nasıl çalışır? Konsol moment formülü, konsol sehim formülü? Virtüel iş teoremi, çarpım tablosu.

Konsol kiriş demek, kiriş elemanının bir ucu veya bir noktası mesnetlenmişken son noktası veya mesnet üzerinden devam eden ve sonlanan noktası boşta yani herhangi bir mesnet tarafından tutulmuyorsa bu tarz kirişlere konsol kiriş denir.

Hiç lafı uzatmadan öncelikle konsollarda moment hesabı, moment denklemi ve virtüel iş yöntemi ile çarpım tablolarından faydalanarak hesaplanmış sehim denklemi sunalım.

konsol kiriş sehim ve moment hesabi
Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi konsol kirişin uç noktasındaki moment qL^2/2 (ağırlık x uzunluk) ve konsol uç noktasındaki sehim ise qL^4/8EI (uzunluk)’dır.

TS648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları yönetmeliğine göre konsol kirişlerde konsol uç noktasının sehim şartı konsol açıklığının 1/250’sinden küçük olması şeklindedir. Yani konsol uç noktasındaki sehim < L/250.

konsol kanopi konsol kiriş

Konsol çalışan kirişlerin gerçek hayattaki uygulamaları stadyumlar, sundurmalar, benzinlik kanopileri (benzin istasyonlarında pompaların bulunduğu bölgelerin üzerini kapatan çatı tipi düşük eğimli yapı) şeklinde örneklendirilebilir.

kanopi celik konsol benzinlik konsol kiriş

Virtüel iş teoremi ve çarpım tablosu ile ilgili veri ve bilgi almak istiyorsanız bu yazıya yorum olarak belirtebilirsiniz.

Çelik yapı çatılarında sıklıkla rastlayabileceğiniz güvercinliklerle alakalı Güvercinlik nedir, detayları, güvercinlik amacı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Konsol kirişler süreklilik şartı sağlandığında çoğu zaman kullanımı avantajlı olan kirişlerdir. Özellikle iki noktadan mesnetlenmiş bir kişişten çıkan konsol kirişler ideal uzunluğa sahipse eğer hem ana kirişin maksimum moment değerini azaltacak. Hem de kendi moment değeri makul sonuçlar verecektir. Konsol kiriş hesaplamalarını yaparken uzunluk değerine dikkat edilmeli ve mecbur kalmadıkça çok uzun konsol tasarımları yapılmamalı. Tabii her durumun olduğu gibi doğru hesapla uzun konsolların da bir çözümü vardır.

Konsol kirişler ve detaylarıyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilir ve değerli bilgilerinizden faydalanmamızı sağlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. erhan dedi ki:

  sehim kontrolü nedir bilmiyordum ama sayenizde artık öğrenmiş oldum çok ama çok teşekkürler admin

 2. Mine dedi ki:

  Bu insaat isini herkesin yapmamais lazim. Kiracinkldugjmuz evin odalarinjn ortasindan kolon geciyo. Kirisler dandik. Esyalari nasil koyacagjmi sasidim

 3. emel dedi ki:

  konsol kirişlerin hakkında ilk defa böyle bir detaylı bilgi alıyorum. gerçekten bir yapı yapmanın hesapları çok ayrıntılı oluyor

 4. melike dedi ki:

  Gayet detaylı bilgi bilmediğimiz çok şey var o da bunlarda biri şimdi öğrenmiş olduk. Bu işleri hesaplamak ve yapmak baya emek istiyor.

 5. zekeriya dedi ki:

  Konsol kiriş moment hesabı bilmediğim bir zor hesap yöntemiydi sayenizde çözdüm

 6. enes kamis dedi ki:

  konsol kirişleri monent hesabı gerçekten çok önemli bu tarz daha fazla bilgi paylaşarak biz mühendis adaylarına yardımcı olmanız çok güzel

 7. Yavuz dedi ki:

  Betonarme inşaat da balkon çıkma kirişi (sürekli kiriş) 2 metre çekermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.