Fi 8 Demir Kaç Kilo, Birim-Boy Kg Ağırlıkları (Ø8)

Betonarme yapıların projelerinde ve şantiyelerinde çalışan arkadaşlar sıklıkla fi 8 demir ile karşılaşmaktadırlar. Özellikle etriye donatı çapı olarak sıklıkla 8’lik demir tercih edilmektedir.

Genellikle paket programlar yardımı ile projeyi çizen arkadaşlar donatı metrajlarını kolayca çıkartabilmektedir ama bazı durumlarda demir ağırlıklarını hesaplamak gerekebilir. Özellikle kısmi satın alımı yapan arkadaşlar için bu durum geçerli olacaktır. Şantiye şefleri de sık sık bu tarz hesapları pratik bir şekilde yapabilmelidir.

Genel olarak en sık kullanılan inşaat demirleri ve fi 8 demir donayı ağırlıkları hesabı ve 1 tonluk bağlarda bulunan adet miktarlarını açıklayan eğitici videomuzu izleyebilirsiniz

8’lik demir kaç kilo? İnşaat demiri kg hesabı

1 metre boyundaki fi 8 demir 0.395 kilogram gelmektedir. Bu da 395 gram olduğu anlamına gelir. Yaklaşık olarak yarım kilo olarak da değerlendirilebilir ancak yüksek tonajlı metrajlarda net miktar kullanılmalıdır.

Piyasada inşaat demirlerini genellikle 12 metre boy üzerinden temin edebilirsiniz. Üreticiler bu boylar üzerinden satış yapmaktadırlar. 12 metre uzunluğunda 8’lik demir 4.74 kilo gelmektedir. Düşük metrajlı hesaplamalarınızda bunu yaklaşık 5 kg olarak da alabilirsiniz.

İnşaat demiri ağırlık hesabı yapabilmek için öncelikle demir birim ağırlıklarına sahip olmanız gerekmektedir. Bütün inaşat demiri çaplarının ağırlık tablosu için Betonarme demiri (donatısı) birim metre ağırlıkları yazımıza göz atabilirsiniz.

Donatılar genellikle 1 ton üzerinden bağ haline getirilirler. 1 tonluk veya 2 tonluk bağlar bulunabilmektedir. Bağdan kasıt ise demirler bi araya getirildiğinde 1 ton olacak kadar demirin toplanması ve paketlenmesi işlemidir. Bu paketler de tırlara yüklenerek şantiyeye sevk edilirler.

Şantiyelerde sorumlu arkadaşlar demir bağlarını teslim almadan önce mutlaka tırların dolu-boş ağırlıklarını en yakın kantardan temin edilecek kantar fişi ile belgelemelidir. Gelen ağırlıkların irsaliyedeki ağırlıklarla örtüşüp örtüşmediğini kontrol etmelidir.

fi 8 demir kaç kilo, 1 bağ inşaat demiri ağırlık adet hesaplama.

Şimdi elinizde bağ halinde fi 8 demir bulunuyor ancak burada kaç adet donatı olduğunu hesaplamak istiyorsunuz. Yukarıda verdiğimiz ağırlıklar yardımıyla bu hesabı yapabilirsiniz. 1 bağ inşaat demiri kaç adet örnek olarak hesaplayalım:

  • 1 tonluk fi 8 demir bağında 211 adet 12 metre donatı bulunmaktadır.
  • 2 tonluk 8’lik demir bağında ise benzer mantıkla 422 adet 12 metre boyunda donatı bulunmaktadır.

Bu şekilde toplam donatı boylarını da kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Şantiyenize bağ olarak donatı geldiğinde donatıları tek tek saymak zor ve zaman alan bir işlem olacaktır. Bunun yerine önce kantar fişi ile irsaliyeyi kontrol ettikten sonra tonaj değerinden kaç adet ve kaç metre uzunluğunda demir olduğunu bulabilirsiniz.

8 lik demir kaç kilo? – 1 metre 8’lik demir 0.395 kilodur. 1 kilo 8’lik demir ise yaklaşık 2.5 metre gelir.

İnşaat demiri ağırlık hesaplama formülü bu şekildedir. Size tek lazım olan demirin 1 metresinin ağırlığıdır. Sonrasında istediğiniz boyun ağırlığını bulabilirsiniz. İnşaat demiri birim ağırlığı x demir boyu. Bu formül yardımı ile 1 çubuk demir kaç kg hesaplayabilirsiniz.

İnşaat demiri fiyatları ne zaman düşer?

2020 yılı hepinizi malumu, tüm dünya için çok sancılı geçen bir yıl oldu. Korona (Covid-19) virüsü inşaat sektörü de dahil olmak üzere tüm sektörleri vurdu. Durum böyle olunca 2017 yılından itibaren dolar kurunun da artmasıyla demir fiyatlarında da bi dalgalanma gözlendi.

Demir fiyatlarındaki yıllara göre fiyat artış grafiği şuanda da devam etmektedir ve muhtemelen en az önümüzdeki 2-3 yıl bu şekilde bir grafik çizecektir. Korona virüsü sonrası gelişen normalleşme çalışmaları ile muhtemelen yakın zamanda gerçekleşebilecek bir seçim havası gelecektir.

Bu gibi dönemle belirsizlik dönemleri olduğundan inşaat demiri fiyatlarının ne zaman düşeceğine dair şuan için net bir cevap vermek zor. Siz de aşağıdaki yorum yazma bölümünden bizlerle bu konudaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.