Örnek Büro/Ofis Staj Defteri Dosyası ve Stajyerlik

Her yıl binlerce öğrenci staj yapabilmek için yaşadığı veya okuduğu bölgelerde stajyer kabul eden firmalar aramaktadırlar.

İnşaat mühendisliği, inşaat teknikerliği ya da lisede inşaat bölümü okuyan öğrenci arkadaşlarımız ise şantiye ve büro/ofis olmak üzere 2 tip staj yapabilmektedirler. Bu yazımızda büro/ofis staj defteri yazımına değineceğiz ve örnek bir staj defteri dosyasını sizlerle paylaşacağız.

Staj yeri bulmak, stajı yapmaktan daha zor olabilir.

Stajın yapılacağı yeri bulma süreci bazen öğrenciler için sancılı olabilmektedir. Ancak artık stajın süresi kadar stajyerin sigorta giriş-çıkış işlemlerini üniversiteler üstlendiği için firmalar stajyer kabulüne daha sıcak bakmaktadırlar. Dolayısıyla çalışılacak olan net tarih aralığını ve nerede yapılacağını üniversitelere yada okullara bildirmek gerekiyor. Zaten okulunuzun öğrenci işlerine gittiğinizde size gerekli dokümanları vereceklerdir.

inşaat mühendisliği büro ofis staj defteri dosyası örneği

Öğrenci işlerinden aldığınız belgeleri belirtilen süre içerisinde kendiniz ve firma tarafından doldurulup tekrar öğrenci işlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler boyunca zamanlama çok önemlidir. Eğer zaman aralıklarına uymazsanız stajınız yanabilir ve bir sonraki dönemde ayarlama yapmanız gerekebilir. Bu durum gerçekleşirse, özellikle son sınıfa geçecekseniz mezuniyetiniz gecikebilir.

Stajyer olarak anılarınızı mutlaka not edin ve fotoğraflar çekmeye çalışın

Staja başlamak için gereken tüm süreci hallettiniz ve sıra geldi stajın gerçekleşmesine. Burada bütün öğrenci arkadaşlara önerimiz net olarak şu olacaktır. Evet genellikle stajınız tatil dönemine denk gelmekte ama mutlaka stajınıza düzenli katılım sağlayın. Staj defterinizi de müsvedde de olsa mutlaka günü gününe doldurmaya çalışın.

Stajyerlik hayatı sizin sektöre atılmanızı sağlayacak en önemli adımlardandır. Stajda karşılaştığınız durumları okulda öğrendiklerinizle bağdaştırmaya çalışın. Büro ya da ofiste kullanılan programları ve yazılımları inceleyin. Mümkünse öğrenmeye çalışın. Artan mühendis mezun sayısı ile beraber her yıl diplomalı işsizler ordusuna binlerce kişi katılmaktadır. Son dönemde yavaşlayan inşaat sektörü ile beraber işsiz inşaat mühendisi sayısı da hızla artmaktadır.

İş hayatına atılırken yaptığınız verimli staj sizi ön plana taşıyabilir

Nadir de olsa yeni mezunlara yetiştirmek üzere iş veren firmalar mevcut. Bu firmalara girmek için staj dönemlerinizde öğrendiğiniz bilgiler sayesinde hızlı öğrenmeye açık olarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Stajyerlere çoğu zaman maaş ödenmez. Dolayısıyla maaş sormanız komik kaçabilir. Hatta üzülerek söylememiz gerekiyor ki imkanınız varsa mezun olunca bir süre düşük maaşla ya da maaşsız çalışmayı bile kabul etmeniz gerekebilir. Mümkün olduğunca işi hızlı öğrenmenizde fayda var.

Naçizane önerilerimizi de yaptığımıza göre buraya kadar yazımızı okuyan arkadaşlara teşekkürlerimizi iletiyoruz ve aşağıda örnek staj defteri dosyamızı paylaşıyoruz. Bu dosya aklınızdaki staj defteri nasıl doldurur sorusunu cevaplar umarız.

İnşaat Mühendisliği – Örnek Ofis-Büro Staj Dosyası indirmek için buraya tıklayın

İnşaat Ofis olarak paylaşmış olduğumuz bu örnek dosya, sadece defterini doldurma aşamasında nereden başlayacağını bilemeyen arkadaşlara fikir vermek içindir. Dolayısıyla birebir kopyalanarak hocalarınıza sunmamanızı öneriyoruz. Unutmayın ki eğer hocanız bu siteye denk gelir veya aynısını kullanan farklı bir arkadaşınıza rastlarsa stajınız tehlikeye girebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.