Excel Yinelenen Değerleri Bulma – Mükerrer Verileri Kaldırma

Excel ile uzaktan yakından alakası olan herkes mutlaka bir liste yapmıştır. Peki listeniz uzun ise ve bu listede tekrar eden değerleri bulmada zorlanıyorsanız ne yapacaksınız? Şimdi sizlere Excel yinelenen değerleri bulup teke indirme yöntemini anlatacağız.

Öncelikle uzun uzadıya okumaktan pek haz etmeyen ziyaretçilerimiz için hazırladığımız video anlatımını paylaşalım.

Excelde mükerrer kayıtları bulma, tekrarlanan verileri teke indirme

Excelde farklı hücrelerdeki verilerin aynı olup olmadığını farklı satır ve farklı sütunlarda olmalarına rağmen nasıl bulabileceğinizi anlatacağız.

 • Excelde tek bir satırda listeniz varsa eğer o satırın tamamını satır numarasına tıklayarak seçiyoruz. Aynı şekilde eğer tek bir sütunda listeniz ilerliyorsa bu sefer sütun harfine tıklayarak bütün sütunu seçiyoruz.
 • Excelin Üst Menüsünde bulunan Giriş sekmesindeki Koşullu Biçimlendirme seçeneğine tıklayıp Hücre Kurallarını Vurgula özelliklerini açıyor ve buradaki Yinelenen Değerler butonuna tıklıyoruz.
 • Açılan pencerede Yinelenen seçeneği seçili iken sağ tafarından hücre biçimlendirmesi yani renk-dolgu ayarlarını isteğinize göre belirleyip Tamam butonuna tıklıyorsunuz.
 • İşlem bu kadar basit. Artık birbirinin aynısı olan değerler istediğiniz rengi almış olacaklar.
 • Eğer listeniz birden fazla satır veya sütuna yayılmışsa bu sefer seçim yaparken o satır ve sütunları da seçip diğer işlemleri aynen tekrarlayabilirsiniz.
 • Excel yinelenen verileri dosyanın neresinde olursa olsun tespit edecek ve sizin belirlediğiniz rengi verecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz aynı mantık ile ilerleyip son pencerede Yinelenen yerine Benzersiz seçeneğini seçerek Tamam dediğinizde bu sefer listenizdeki benzersiz kayıtlar farklı renk alacaklardır.

Excel yinelenen değerleri tespit etme ve mükerrer kayıtları bulma.

Liste hazırlarken Excel Yinelenen değerleri tespit etme yönteminin faydaları

Bu yöntem size en çok benzersiz listeler hazırlamak istediğinizde listeleme aşamasında yardımcı olacaktır. Örneğin bir e-mail listesi hazırlıyorsunuz. Aynı e-mail daha önce eklenmiş miydi eklenmemiş miydi diye listeyi kurcalamaya gerek kalmayacak. Excel yinelenen değeri direkt olarak belirlediğiniz renk yapacak ve mükerrer veri girişi yapmamış olacaksınız.

Tabii ki bu elinizde bulunan hazır listeler için de geçerli. Ancak tek farkı eğer listenizdeki yinelenen verileri otomatik olarak silmeyecektir.

Excelde tekrarlanan verileri teke indirme formülü hakkında çok fazla soru ve talep gelirse ilerleyen zamanlarda eğitim videosunu hazırlayabiliriz. Aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum yazma kısmından bize iletebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. Güven dedi ki:

  Merhaba;
  excel de stok programı yapmak istiyorum. Kullanıcıları listeye kayıt yaptığımda aldıkları ürünleri stok listemden düşmesini istiyorum. aynı ürünü birden fazla kişi farklı adetlerde alabiliyor. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.