İnşaat mühendisleri iş bulma seçenekleri

Her yıl yaklaşık olarak 3000 adet inşaat mühendisi mezun olmaktadır. Artan üniversite adedi ve kontenjanlar ile beraber bu sayı her yıl artacak gibi gözüküyor. Peki bunca inşaat mühendisi arasında ben nasıl iş bulacağım, inşaat mühendisi olarak nerelerde iş aramalıyım, işe girdiğim yerde maaşım ne kadar olacak veya ne kadar maaş istemeliyim soruları aklınızdan bir türlü çıkmıyor olabilir. İnşaat mühendisleri iş bulma seçeneklerini burada sizlerle paylaşarak en azından araştırma yapmaya eğilimli olan bir kaç arkadaşımızın iş bulmasına vesile olabiliriz.

İnşaat mühendisleri iş bulma seçenekleri, inşaat mühendisi nasıl iş bulur

Yeni mezun veya eski mezun fark etmeden İnşaat mühendisleri iş bulma seçenekleri.

Her şeyden önce ilk yapmanız gereken işlemlerden birisi bulunduğunuz şehirdeki İnşaat Mühendisleri Odası şubesine veya temsilciliğine gidip kayıt yaptırmanız sizin için iş bulmada atabileceğiniz en önemli adımlardan olacaktır. Maalesef mühendisler odalarının son zamanlarda yetkilerinin bir kısmı ellerinden alınmış olsa da mühendisler arası en iyi irtibat kurulabilen kuruluş orasıdır. Mutlaka inşaat mühendisleri odasına CV’nizi bırakın.

Tanıdık, eş dost, akraba dememize gerek yok bunu zaten %90’dan daha fazlası uyguluyordur.

Kariyer siteleri artık çoğu şirketin çalışan ararken başvurduğu yöntemlerden başlıcasıdır. Dolayısıyla mümkün olduğunca popüler kariyer sitelerinde öz geçmişinizi oluşturmanızda fayda var. Kariyer.net bunlardan en bilinenidir.

Devlet dairesi olan işkur sadece işçi statüsündeki kişileri değil, mühendis, mimar, muhasebeci ve diğer bütün iş alanlarında sizlere iş bulma imkanı sağlar. İşkur İnternet Sitesinden online kayıt yaptırabilirsiniz.

Gazete ilanları biraz demode kalmış bir yöntem olsa da bu alışkanlığını sürdüren bir çok şirket bulunmaktadır. İncelemenizde fayda var.

Aynı meslekteki okuldan veya dışarıdan arkadaşlarınız da size iş bulmada çok faydalı olacaktır. Şirket içerisinde bulunan ve piyasada az çok tanınan arkadaşlarınıza mutlaka çalışmak üzere arkadaşı veya bir tanıdığı olup olmadığı sorulur. Bu vesileyle sizin de iş bulma seçenekleriniz olabilir.

İnşaat mühendislerinin çalışma alanlarına göre inşaat mühendisleri iş bulma seçenekleri de farklılık gösterecektir. Ancak yukarıda sıralamış olduğumuz seçenekler bunların hemen hemen tamamını kapsamaktadır. Bazı şirketler başta sizin diplomanızdan faydalanmak için sizi işe alabilir. Diplomanızı teslim ederken mutlaka hangi alanda kullanılacağına ve bu işin güvenilirliğine dikkat ediniz. Hatta mümkünse başında durmayacağınız hiç bir işe diplomanızı teslim etmeyiniz. Bu durum daha çok şantiye şefliğinde ve yapı denetim kontrol elemanlığında karşınıza çıkacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.