Konsol kiriş moment hesabı, sehim kontrolü

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on StumbleUponPin on PinterestBilgi paylaştıkça çoğalır

Konsol kirişlere betonarme yapılarda çok limitli şartlarda izin verilirken çelik yapılarda bu limitler betonarmeye göre çok daha fazla aşılabilir. Örneğin betonarme yapılarda 2 metreyi bulan konsol kirişler çok nadir görülür ancak çelik yapılarda 5 metre, uygulamasına göre 10 metreleri bulan konsollar yapılabilir.

Konsol nedir? Konsol kiriş ne demek? Konsol nasıl çalışır? Konsol moment formülü, konsol sehim formülü? Virtüel iş teoremi, çarpım tablosu.

Konsol kiriş demek, kiriş elemanının bir ucu veya bir noktası mesnetlenmişken son noktası veya mesnet üzerinden devam eden ve sonlanan noktası boşta yani herhangi bir mesnet tarafından tutulmuyorsa bu tarz kirişlere konsol kiriş denir.

Hiç lafı uzatmadan öncelikle konsollarda moment hesabı, moment denklemi ve virtüel iş yöntemi ile çarpım tablolarından faydalanarak hesaplanmış sehim denklemi sunalım.

konsol kiriş sehim ve moment hesabi
Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi konsol kirişin uç noktasındaki moment qL^2/2 (ağırlık x uzunluk) ve konsol uç noktasındaki sehim ise qL^4/8EI (uzunluk)’dır.

TS648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları yönetmeliğine göre konsol kirişlerde konsol uç noktasının sehim şartı konsol açıklığının 1/250’sinden küçük olması şeklindedir. Yani konsol uç noktasındaki sehim < L/250.

konsol kanopi konsol kiriş

Konsol çalışan kirişlerin gerçek hayattaki uygulamaları stadyumlar, sundurmalar, benzinlik kanopileri (benzin istasyonlarında pompaların bulunduğu bölgelerin üzerini kapatan çatı tipi düşük eğimli yapı) şeklinde örneklendirilebilir.

kanopi celik konsol benzinlik konsol kiriş

 

Virtüel iş teoremi ve çarpım tablosu ile ilgili veri ve bilgi almak istiyorsanız bu yazıya yorum olarak belirtebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 5 =