Güvercinlik nedir, detayları, güvercinlik amacı

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on StumbleUponPin on PinterestBilgi paylaştıkça çoğalır

Konutlarda, fabrikalarda ve bunun gibi yapıların çatılarında kullanılan güvercinlik detayları ve şekilleri.

Çatılarda güvercinlik, çatı arası katın aydınlatmasını sağlamak veya çatı teraslarına kapı geçişlerini sağlamak amacıyla yapılan küçük çatı görünümlü kırma veya oval olarak yapılabilen detaylardır.

Çelik çatılarda veya ahşap çatılarda güvercinlikler birbirlerine benzer biçimlerde uygulanabilir. Detaylandırmasının ve modellemesinin çatı kaplaması ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Değişken eğimli sistemler uygulama zorluğu açısından çok tercih edilmezler. Mümkünse sabit eğimli yapılıp küçük dikmeler ile yüksekliklerin sağlanması gerekir.

Çatı güvercinlik detay çeşitleri

Güvercinlikler çatı eğimlerine uyumlu bir biçimde yukarıda gördüğünüz şekillerde farklı türlerde uygulanabilir. Çatı arası katının aydınlatılmasının yanısıra yapınıza estetik de katabilirsiniz. Yapınızda güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Ahşap çatı güvercinlik ve şömine

Yukarıdaki fotoğrafta ahşap bir güvercinliğin içten görünüşü gözükmektedir. Burada terasın yan cepheye bakan tarafında pencere açılmıştır. Yapının yapılacağı bölgenin imar yönetmeliklerine göre çatı eğimleri ve yükseklik şartları iyi incelenmelidir.

Güvercinlik penceresi kaplama öncesi

Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta çelik olarak uygulanmış bir çatının yine çelik kutu elemanlar ile kaynaklı bir biçimde uygulaması görünmektedir. Kaplaması ise muhtemelen su kontraplağıdır. Çelik yapılar bilindiği üzere paslanmaya karşı iyi korunmalıdır. Yoksa zamanla korozyon sonucu çelikte mukavemet düşüklüğü muhtemeldir.

Çelik yapı xsteel güvercinlik modeli

Son olarak yukarıdaki resimde çelik fabrika yapısının çatısı üzerinde yine çelik profiller ile modellenmiş bir güvercinlik detayı gözükmektedir. Çelik fabrikalarda aydınlatma görevini çoğunlukla her açıklığa yerleştirilen saydam paneller üstlenmektedir. Ancak yapı sahibinin ve mimarın tercihine göre güvercinlikler uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 4 = 2