Çelik Ankastre (Moment Aktaran) Mesnet

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on StumbleUponPin on PinterestBilgi paylaştıkça çoğalır

Çelik yapılarda çelik ankastre moment aktaran ankastre mesnetler, hesap yöntemleri ve tasarım şekilleri

Çelik ankastre mesnetler yatay ve düşey yüklerin yanı sıra moment de alan ve aktaran birleşim türleridir. Çelik yapılarda ankastre ayak tasarımı yaparken beton basınç gerilmesi tahkiki, ankraj elemanlarının çekme dayanım tahkiki, taban plakası kalınlığı tahkiki, kolon bayraklarının veya berkitmelerinin kaynak boyu tahkiki ve ankrajların ya da kayma kamalarının kesme tahkiki kolona gelen en kritik yükler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

çelik ankastre ayak berkitmeli tekla

Sabit mesnet / mafsallı ayak hesaplamaları için gerekli bilgiler Prof. Dr. Hilmi Deren, Prof. Dr. Erdoğan Uzgider, Doç. Dr. Filiz Piroğlu, Yar. Doç. Dr. Özden Çağlayan İTÜ hocalarımızın hazırlamış olduğu Çağlayan Kitabevin yayımladığı Çelik Yapılar kitabının Bölüm 11 Kolonlar kısmından ulaşabilirsiniz. Yine İTÜ Prof. Dr. Alpay Özgen ve Doç Dr. Güliz Bayramoğlu hocalarımızın Çelik Yapılar 1 ders notu olarak hazırladığı İTÜ yayınları kitabından da ulaşabilirsiniz.

 çelik ankastre moment aktaran mesnet ayak

Tekla Structures Xsteel programında tipik bir berkiteli ankastre mesnet birleşimini Stiffened base plate (1014) makrosu ile modelleyebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 9