Basit kiriş mesnet ve moment hesabı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. MURAT KOÇAK dedi ki:

  MERHABA, İNŞ.MÜH.MURAT KOÇAK, ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJI YAPAN BİR FİRMAYIZ, ÇELİK KİRİŞLERİN BETONARME DUVARLARA MONTAJINDA KULLANMAK ZORUNDA OLDUĞUMUZ, MEKANİK VEYA KİMYASSAL ANKRAJLI MESNETLERİN TASARIM VE HESAP YÖNTEMLERİ İLE İLGİLİ BİR KAYNAK ÖNEREBİLİRMİSİNİZ. SAYGILARIMLA 532-262 13 28

  • admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Çelik kirişlerin betonarme duvara mekanik veya kimyasal ankrajlar yardımıyla montajınında standart ankraj hesabının yanı sıra mekanik-kimsayal uygulayan firmanın malzemelerinin yüzey sürtünmesi bilgilerini edinmeniz gerekmektedir. Böylece ankrajın sıyrılma tahkikini yapabilirsiniz ancak yönetmeliklerce kullandığımız ve çelik yapılar kitaplarından da elde edebileceğiniz yüzey sürtünmeleri ile yaptığınız hesap sizi daha güvenli tarafta tutacaktır. Çelik yapılar ile ilgili en anlaşılır kaynaklardan biri olan Hilmi Deren – Çelik Yapılar kitabını öneririm.

   İyi çalışmalar.

 2. şefik avcı dedi ki:

  Mesnep reaksiyonu nasil bulunur

 3. çelikbey dedi ki:

  Merhaba. Prefabrik bir yapıda betonarme aşık kirişleri gibi basit mesnetli bir kirişte sehim hesabı yapılırken hangi yük kombinasyonu kullanılmalı?

  • nhn dedi ki:

   Merhaba
   Kullanacağınız yönetmeliğe göre değişir. Yeni çelik yönetmeliğinde ydkt ve gkt olarak hangi hesap yöntemini seçiyorsanız ona ait kombinasyonlar işinizi görür.

 1. 13 Kasım 2013

  […] değil niyetim, yapi statigi hayat kurtarır. Yapı statiğinin başlıca meselelerinden biri olan Basit kiriş mesnet ve moment hesabı başlıklı yazımızı da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 6 =